Haber Detayı
07 Eylül 2021 - Salı 13:53 Bu haber 201 kez okundu
 
30 Ağustos Zaferi Sonuçları, Bayram Kısıtlama ve Yasakları
Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile padişahlık yönetimi emperyalist ülkelere teslim oldu.
KÜLTÜR Haberi


Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile padişahlık yönetimi emperyalist ülkelere teslim oldu. Ordusunu dağıttı, tüm silahlarını, gemilerini sömürgeci devletlere teslim etti.

Bu anlaşmaya dayanarak İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ülkemizin çeşitli bölgelerine asker çıkardılar. Bu yetmezmiş gibi emperyalistler Yunan Ordusunun yurdumuzun batı bölgelerine ve Trakya’ya asker çıkarmasına için verdiler.

Halkımız düşmana karşı silaha sarıldı. Türk Ulusunun kolay lokma olmadığını, tüm dünyaya gösteriyordu. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemâl Paşa önce Erzurum’da, sonra Sivas’ta yaptığı toplantılarla düşmana karşı dağınık olarak savaşan direnişi birleştirdi. Kuvva- i Milliye Örgütü’nü kurdu.

Mustafa Kemâl ve arkadaşları 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’ni kurdular.

Emperyalistlerin ve padişahlık yönetiminin desteklediği iç ayaklanmalar Kuvvay-I Milliyecileri uğraştırıyordu. “Din elden gidiyor!”” Ankara’da Sarı Paşa dinsiz bir yönetim kuracak .” yalanını yayıyorlardı.

Kuvvay-ı Milliyecilere karşı 30 dan fazla ayaklanma çıkardılar.

Sonuç olarak bir yandan düşmanla uğraşan TBMM Hükümeti bu iç ayaklanmaları birer birer bastırdı.

Bu arada padişahlık yönetimi ülkemize en büyük ikinci kötülüğü yaptı. Sevr Antlaşmasını onayladı. Bu antlaşma ile yurdun büyük bölümünün sömürgeci devletlere bırakılmasını bırakılıyor. Ayrıca yurdun doğusunda Kürdistan ve Ermenistan devletleri kurulmasına izin veriyordu.

Ulusun gücüne inanmış Mustafa Kemâl ve silah arkadaşları Kurtuluş Savaşını başlattılar. Önce İnönü savaşları kazanıldı.

İtalyanlar kendiliğinden ülkemizden çekildiler.

Ardından Fransızlar Ankara Antlaşması ile ülkemizin güney illerinden çekilmek zorunda kaldılar.

Ülkenin önemli bir bölümü kurtarılmıştı. Ne var ki Yunan Ordusu saldırıyordu durmadan. Yunan ilerlemesini durdurmak için yapılan Kütahya - Eskişehir Savaşı’nı asker kaçakları yüzünden kaybettik.

Öyle ki 55.000 kişilik ordunun 35.000’i kaçmıştı.

Ordu Sakarya’nın doğusuna çekildi. Top sesleri Ankara’dan duyuluyordu. TBMM’ni Kayseri’ye taşımaktan söz edenler vardı.

Bu durumda Mustafa Kemâl hiç denenmemiş bir savaş yöntemini denedi.

“Çizgi savunması yoktur. Yer savunması vardır. O yer bütün vatandır.( Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh vatandır.) diyordu. Orduya verdiği buyruk şöyleydi: Düşman üstün gelirse geri çekilin, durabildiğiniz yerde durun, yine savaşın. Bu savaş yönteminin gerçek amacı düşmanı erzak ve silah depolarından uzağa çekip oralarda yok etmekti. Bu durumu “Düşmanı ülkenin harim- i ismetinde boğmak” olarak açıklıyordu. 1921 sonbaharında Sakarya kıyılarında 22 gün 22 gece süren savaşı biz kazandık. Günümüzde bu savaş yöntemi askerî okullarda ders olarak okutulmaktadır.

Yunan Ordusu, daha çok yer ele geçirmek yerine ele geçirdiği yerleri korumak istiyordu artık. Birçok askerini yitirmiş ve daha zayıflamış olarak Afyonkarahisar’ın doğusuna çekildiler ve orada sağlam bir savunma çizgisi oluşturdular.

Türk Ordusu da boş durmuyordu. “Tekalif-i Milliye Emirleri” adlı bir yasa uyarınca ordunun silah, at, öküz, araba, giysi gibi çeşitli gereksinimlerinin kimini halktan ödünç alarak, kimini de halkın karşılıksız armağanları ile karşılıyordu. Tam bu sırada TBMM içinde bazı kişilerin etkisiyle başkomutanlık yetkisinin Mustafa Kemal’den alındı. TBMM’de Mustafa Kemâl’in ayağını kaydırmak isteyen birileri hep vardı.

Ama Mustafa Kemal yeniden başkomutanlığa getirildi

Ordu artık hazırdı. Türk Ordusu, 26 Ağustos 1922 günü sabaha karşı bütün cephelerde saldırıya geçti. 30 Ağustos sabahı düşman hatlarını Kocatepe’den izleyen Başkomutan Mustafa Kemâl Yunan Ordusunda bozulma belirtileri gördü.

Bunun üzerine Mustafa Kemâl Paşa şu ünlü buyruğu verdi: Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!

Ordumuz kaçan Yunan birliklerini izliyordu artık. Düşmanın elindeki yerler birer birer kurtarılıyordu. Düşman çekildiği yerleri yakıp yıkarak geri İzmir’e doğru kaçıyordu. 9 Eylül 1922 akşamüzeri İzmir de kurtarılınca ülkemiz de düşmanlardan temizlenmişti.

Ardından Lozan Barışı ve TC’nin kurulması.

Şimdi 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın sonuçlarını inceleyelim.

Yunan Ordusu ülkemizden kovulmuş, 14 günde 150.000 km kare toprağımız kurtarılmıştır. Trakya, İstanbul ve Boğazların kurtarılmasını sağlayan antlaşmalar yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Padişahlık ve halifelik kaldırılmıştır. Ülkemiz yeni ve çağdaş bir yola girmiştir.

Eskinin uyuşturan düşüncelerinden uzak, aydınlanma çağı başlatılmıştır.  Kurulan bu devlet dış Türkler için güvenli bir sığınak olmuştur. Ülkemizin ayarlarını bozmak isteyenler olsa da bunların başarılı olması olası değildir.

Emperyalizmin yenilmez olmadığı dünyaya gösterilmiştir. Gandi: Biz Mustafa Kemâl’i tanımadan önce İngilizleri tanrı sanıyorduk, demiştir. Emperyalistlere karşı kazanılmış ilk savaştır Kurtuluş Savaşımız.

Dünyanın ezilen ulusları Kurtuluş Savaşımızı örnek aldılar ve birer birer bağımsızlıklarını kazandılar. Dünyada birçok özgürlük savaşçısının üstünden Atatürk resimleri çıkması boşuna değildir.

Günümüzde sömürgelerin hepsi yeni devletlere dönüşmüştür.

30 Ağustos Zaferi’miz dünyada yeni bir döneme yol açmıştır. Yüz yıl önce dünyada 50 kadar bağımsız ülke varken günümüzde 193 bağımsız ülke vardır.

30 Ağustos bayram törenleri ülkeyi yöneten siyasî güç tarafından 17 yılda 5 kez yasaklanmış ya da kısıtlanmıştır. Devletin başındaki yöneticilerin sudan nedenlerle bu bayram kutlamalarına katılmadıkları görülmüştür.

Bu yıl yine kutlamalara kısıtlama getirilmiştir. Gerekçe bilinen salgındır.

Sağlığımız için alınmış bir önlem olarak görsek bile ülke yönetiminin salgını bile bile yaptığı etkinlikler var. Ayasofya’nın camileştirilmesi olayında 350.000 kişi toplanıyor, bu kalabalık güvenli ara, maske ve temizlik kurallarına uymadan alanları doldurdu ve cuma namazı kıldı.

15 Temmuz’da 3.000 etkinlik yapılmasına izin verildi. Salgın düşünülmedi.

30 Ağustos’tan dört gün önce Malazgirt Zaferinin 949. Yıldönümü kutlanmalarında salgından söz edilmedi.

Ayasofya’da, 15 Temmuz etkinliklerinde, Malazgirt şenliklerinde Coronavirüs yayılmadı da 30 Ağustos Zafer Bayramında mı yayılacak? Bayram yasakları inandırıcı değil. Halkın bayrama katılımını yasaklayan yönetimin Beştepe Sarayında İHA’larla yaptığı gösterişli törenler düzenlenmesini anlamak olası değil. Hele geçen yıl bir bakanın “ 30 Ağustos gerekli değil.” demesi unutulur gibi değil.

Yıllardır cumhurbaşkanlığınca yapılan 30 Ağustos Resepsiyonu bu yıl yapılmadı. Geçen Cuma günü hutbede gene Mustafa Kemâl’in adı anılmadı.

Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına hakaret etmek bazı kendini bilmezler tarafından alışkanlık haline getirildi. Savcılar bu kişiler hakkında dava açmamakta devam ediyorlar.

Ama halkımız kendi değerlerine ve bayramlarına sahip çıktı. Bundan sonra da sahip çıkacaktır.  Bu ülke asker kaçaklarının torunlarına emanet edilmeyecek kadar değerlidir.

Ne mutlu Türk’üm diyene!

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Kent Sokakları
 
Etiketler: Şükrü Çekinmez, 30 Ağustos Zaferi Sonuçları, Bayram Kısıtlama ve Yasakl
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı